Informace o obci

První zmínka o obci je z roku 1316.

Obec Nesuchyně se nachází ve Středočeském kraji v okrese Rakovník zhruba 9 km severozápadně od Rakovníka, nedaleko od Karlovarské silnice. Jak by se možná z názvu obce zdálo, má jméno něco společného se suchem, ale to je omyl. Už asi málokdo ví, že šípky se dříve nazývaly chýně a jak praví dávná pověst, právě šípky stály u zrodu názvu obce Nesuchyně. Jistý velmož (podle jedné verze hradní pán ze Džbánu, podle jiné císař Rudolf II., jedoucí s družinou na návštěvu pivovaru v Krušovicích) potkal nedaleko Krušovic ženu s nůší na zádech, která se osvěžovala u potoka. Velmož se zeptal: „Co to neseš?“ A ona osoba odpověděla: „Nesu chýně, pane.“ Velmož sesedl z koně a dal se s ženou do hovoru. Zjistil,že žena je kořenářka a dokáže svými bylinami zahnat bolest a poradit si s mnoha neduhy a šípky – tedy chýně, má na výrobu svých léčivých nápojů a mastí. Velmoži také ochotně poradila, které byliny na co užívat. To ho tak potěšilo, že oné ženě dal postavit dům u potoka a celé místo nazval Nesuchyně.

Návesní prostor je pravidelný, velmi prostorný – 500x150m. Návsí protéká potok a jsou zde dva velké rybníky. Po obvodě návsi byly zemědělské usedlosti umístěné většinou štítem do návsi. Náves původně nebyla ozeleněná – osázení zeleně spadá do pozdějšího období okrašlovacích spolků. Postupně se náves zastromovovala , takže dnes celý tento původně uvolněný prostor vnímáme jako severní a jižní téměř ulicový prostor s kulovitými stromky, který nemá optické propojení. Nicméně zeleň vytváří dojem monumentálního parku, zvláště v její jižní části s rybníky. V centrální části návsi je kostel sv. Markéty, nyní je rekonstruována střecha, s volným prostorem kolem. Hřbitov je situován mimo kostel jižně pod obcí. Více o kostelu si můžete přečíst zde: Kostel svaté Markéty. Na konci obce na rozcestí silnic vedoucí na Mutějovice a Milostín je postaven pomník sv. Vavřince – patrona všech chmelařů. K 1.1.2018 měla Nesuchyně kolem 413 obyvatel a jejich průměrný věk byl 40 let.

Obec má vybudovaný vodovod. Je zde obchod společnosti COOP, dvě pohostinství, mateřská škola, knihovna, sokolovna s tělocvičnou, víceúčelové hřiště, dětské hřiště, velmi pěkné a početné památky lidové architektury z tradičního opukového zdiva. V roce 2015 byla provedena rekonstrukce sokolovny včetně restaurace v sokolovně. V obci působí sokol, dobrovolní hasiči, myslivci, rybáři, spolek pro chov včelstev, hraje se zde okresní přebor stolního tenisu.

V Nesuchyni 1.12.1922 se narodil vynikající hokejista a reprezentant Československa pan Miroslav Klůc. S hokejem začínal v meziválečných letech v Nesuchyni na zamrzlém rybníku, kde jak pamětníci vzpomínají: „Střílel do čepice zavěšené v brance“. Hrával za kluby Chomutov a za Litvínov. Čtyřikrát se stal nejlepším střelcem ligy (1952 – 23 gólů, 1953 – 33 gólů, 1955 – 25 gólů, 1956 – 26 gólů). Československo reprezentoval na MS 1953, na ZOH 1956. Je považován za nejlepšího hráče chomutovského hokeje. Za Chomutov nasázel ve 473 zápasech dnes nedostižných 1 194 gólů! Dne 15. prosince 2011 byl uveden do Síně slávy českého hokeje. Pan Miroslav Klůc zemřel 4.12.2012. Na jeho počest byla v roce 2016 u příležitosti 700 let Nesuchyně, umístěna na zdi nesuchyňské sokolovny pamětní deska.
Rybník, na kterém začínal svojí hokejovou kariéru Miroslav Klůc, slouží i dnes v zimě k bruslení. V létě se zde pravidelně konají rybářské závody.